UX Monday: Sémiotika a ikony

  UX

Jan Brejcha: Mezikulturní UX očima sémiotiky - Jak designovat pro mimozemšťany?

Přednáška představí východiska sémiotiky, jakožto vědy o znacích přítomných v uživatelských rozhraních a zaměří se, jak je bezprostředně využít v UX designu aplikací. Sémiotika nachází uplatnění zejm. v širším kulturním kontextu, proto si na případové studii výzkumu kulturních odlišností mezi uživateli ukážeme, jaká jsou úskalí takového výzkumu a jak postupovat pro sestavení vodítek využitelných v UX designu aplikací.

Jan Brejcha je podnikatel a konzultant v oblasti inovací a designu zaměřeného na člověka. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor informační vědy. Zajímá se o společenské důsledky a příležitosti využití moderních technologií. Během svého doktorského studia vytvořil metodologii pro design, analýzu a evaluaci HCI a UX založenou na sémiotice a lingvistice, kterou aplikoval na mezikulturní faktory designu UI.

Víťa Válka: Jak ikony pomáhají designu

V druhé polovině večera představí Víťa Válka tipy a triky jak jednoduše za pomoci ikon dosáhnout výkonnějšího a přehlednějšího designu. Dobré rady a zkušenosti nasbírané za dvě dekády jejich tvorby. Co je dobré dělat, co nedělat a kde ikony hledat, když je málo času nebo peněz v rozpočtu.

Uživatelská rozhraní, weby a přímočará efektivita. Víťa, kromě toho, že s rodinou cestuje v karavanu, už 19 let žije designem. Maká sám na sebe. Navrhuje vše od wireframe, přes ikony, ilustrace, tiskoviny až po firemní loga. Navíc má zkušenosti nejen jako grafik, ale i jako podnikatel, který rozjel například fotobanku Pixmac. Klienti s ním spolupracují hlavně proto, že drží slovo a úroveň kvality. Prostřednictvím dialogu s klientem hledá nejlepší řešení a nebrání se ozvat když vidí hrozby či příležitosti.

---

18:30 - prezence, občerstvení, networking.
19:00 - program.
21:00 - pivo.

Vstupné 100 Kč, členové Asociace UX zdarma.

Poplatek: Vstupné 100 Kč, členové Asociace UX zdarma.