Svět IT ve finančnictví 2018

  Bezpečnost   Kryptoměny

Program letošního ročníku se zaměří na technologické inovace ve finančním sektoru (FINTECH), využití blockchainu v bankovnictví a pojišťovnictví, zkušenosti z implementace PSD2, kyberbezpečnost i biometriku.

8:50 - 9:00   Zahájení konference

9:00 - 9:30   Blockchain ve finančním sektoru z pohledu právníka
Mgr. et Mgr. Ing. Jan Tomíšek, Associate v advokátní kanceláři ROWAN LEGAL
Blockchain je bezpochyby tématem, které rezonuje celým financím sektorem. Od skvělých myšlenek ke skutečné realizaci projektů založených na této technologii však vede trnitá cesta plná překážek, které mohou mít také právní charakter. V příspěvku se zaměříme na tuto oblast a rozeberme, jaké konkrétní překážky a rizika mohou být spojeny s různými aplikacemi blockchainu ve finančním sektoru (od ochrany soukromí, přes specifickou sektorovou regulaci, až po obecné otázky odpovědnosti) a jaké mohou být cesty jejich řešení.

9:35 - 10:05   Případová studie na zabezpečený přístup k aplikaci
Radovan Gibala, Systémový inženýr, F5 Networks
připravujeme podrobnosti

10:10 - 10:40   Blockchain ve finačním sektoru - příležitost, hrozba nebo bublina?
Petr Čermák, Enterprise architekt, IBM Global Business Services
Technologie blockchain se poprvé masivně prosadila ve světě kryptoměn s nímž je doposud často spojována. V průběhu její evoluce  (Blockchain 2.0)  se však ukázalo, že její možné využití by mohlo být zásadně širší  a s tím se začala nafukovat bublina až nekritických očekávání. Nyní jsme na vrcholu "hype" křivky a proto se zkusme podívat  na celou problematiku více střízlivým pohledem. Je možné ve finančním sektoru najít již reálné scénáře užití  nebo je nutné ještě počkat  s čím přijde  fintech a start up scéna?  Jaké platformy  se aktuálně prosazují a lze použité technologie považovat již za dostatečně zralé ? Těchto a podobných otázek se zkusím  ve svém příspěvku, alespoň lehce dotknout….

10:40 - 11:00   Coffee break

11:00 - 11:30  Zkušenosti z implementace PSD2
JUDr. Josef Donát, LLM, partner advokátní kanceláře ROWAN LEGAL
I přesto, že od přijetí samotné směrnice PSD2 uplynuly téměř 3 roky, nový zákon o platebním styku, implementující PSD2, vstoupil v účinnost 13. ledna 2018 a regulační technické standardy Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA) budou účinné od září 2019, v právní úpravě nových platebních služeb stále panuje řada nejasností a rozdílných výkladů. Na jaké otázky naráží poskytovatelé platebních služeb v praxi a jak situaci zkomplikovalo GDPR? V příspěvku se s vámi podělíme o zkušenosti z implementace PSD2 v předních českých finančních institucích.

11:35 - 11:55  Integrace řešení dynamického biometrického podpisu do business procesů (případová studie)
Petr Blažek, Sales Manager, TurboConsult s.r.o.
Když jsme v roce 2014 přicházeli na trh s řešením pro správu elektronických dokumentů s možností připojení dynamického biometrického podpisu (DBP), nazvaného Sign+, byla již tato problematika hojně diskutována napříč nejen finančními organizacemi. Po čtyřech letech od svého vzniku se služba Sign+ vyvinula do podoby, která umožní zcela snadnou integraci DBP do business procesů zákazníků. Na konkrétní případové studii bychom Vám chtěli takovou úspěšnou integraci Sign+ představit spolu s přínosy, které zavedení technologie DBP s sebou přineslo.

12:00 - 12:30  PSD2 prakticky aneb Jak na API vydělat
Štěpán Kouba, API & Third Party Leader, Česká spořitelna a.s.
PSD2 a API je v současné době v bankovnictví jedno z nejčastěji zmiňovaných témat. V této přednášce se budeme věnovat něčemu, co v zákonech ani směrnicích nenajdete. Na základě zkušenosti České spořitelny s několikaletou implementací API a spolupráce s třetími stranami, se podíváme na to, jaké praktické problémy musí banky vyřešit, aby API zapadlo do stávající organizace banky. A také se zamyslíme nad tím, jak lze na PSD2 a API dlouhodobě vydělávat.

12:35 - 13:05  Richee - první česká multibankovní aplikace
Kamil Rataj, ředitel úseku provozu a ICT, Banka CREDITAS a.s.
Banka CREDITAS jako první na českém trhu připojila do svého internetového bankovnictví účty dalších bank, a to hned 13.1., kdy začala platit směrnice PSD2. Jako první v česku také 1.10. spustila multibankovní aplikaci Richee. Právě na ní je vidět, jakým směrem se bude moderní bankovnictví ubírat. Richee – the allbank app propojí všechny banky do jedné aplikace. S potěšením vám představíme aplikaci Richee a výhody, které přináší uživatelům a podělíme se o zkušenosti z jejího vývoje.