GDG Olomouc: Kotlin vs. Java

  Java

Na další akci GDG Olomouc se podíváme na svět Javy a jejich příbuzných jazyků. Pro vyvážený obsah přednášky jsme tentokrát pozvali dva odborníky. První nás seznámí s jazykem Kotlin a důvody, proč v něm programovat místo Javy. Druhý zastává názor, že stará dobrá Java má přeci jen něco do sebe. 3…2…1… FIGHT!

===

Leoš Přikryl z Jihlavy nám představí Kotlin, moderní jazyk kompilovaný do Java bajtkódu, který poslední dobou zažívá velký boom. Java se bohužel nevyvíjí tak rychle, jak by si mnozí vývojáři přáli a v konkurenci moderních programovacích jazyků působí poněkud zastarale a neohrabaně. Je ale škoda vzdát se léty ověřeného a dobře fungujícího ekosystému. Jedna z možností, jak se s touto situací vypořádat, je Kotlin.

Hype Kotlinu uklidní Petr Krajča z Katedry informatiky Univerzity Palackého, který zastává názor, že omezené vyjadřovací schopnosti Javy nejsou v některých aplikacích na škodu. Jazyk Java prošel za čtvrtstoletí svého života poměrně bouřlivým vývojem, avšak z dnešního pohledu může působit trochu omšele a zkostnatěle. I přes tento hendikep má Java dnešním programátorům co nabídnout a aktuální vývoj ukazuje, že se nechystá do starého železa. V tomto příspěvku se proto zaměříme na směrování vývoje Javy v kontextu aktuálních trendů v programování.

Zdarma