Konference Internet a Technologie 21

  Bezpečnost   Sítě

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, pořádá letošní konferenci Internet a Technologie (21) v netradičním formátu, a to formou monotematických on-line akcí. První setkání je věnované eIdentitám a autentizační službě mojeID, která je v současnosti jednou z nejdůvěryhodnějších elektronických identit v České republice.

Konference Internet a Technologie 21 s podtitulem mojeID se uskuteční 10. června

Letošní konferenci Internet a Technologie (21) uspořádá sdružení CZ.NIC v netradičním formátu, a to formou monotematických on-line akcí. První setkání je naplánované na 10. června a bude věnované autentizační službě mojeID, která je v současnosti jednou z nejdůvěryhodnějších elektronických identit v České republice. Další informace budou organizátoři zveřejňovat postupně na webu sdružení nebo na sociálních sítích.

„Sdružení CZ.NIC vyvíjí službu mojeID již deset let, přičemž ten poslední rok patřil určitě k těm nejpestřejším. Tím mířím na to, že jsme službu mojeID připojili k Národnímu bodu pro identifikaci a autentizaci (NIA), nebo že jsme od Ministerstva vnitra získali akreditaci na úroveň záruky „vysoká“. Co s tím souvisí, jaké výhody a možnosti eIdentity přinášejí nebo jak vypadá situace spojená s tímto fenoménem ve světě, nejen těmto tématům bychom se chtěli věnovat v rámci programu našeho setkání, který nyní připravujeme ke zveřejnění,“ komentuje konání on-line konference Jaromír Talíř, technický partner sdružení CZ.NIC.

Program

Čtvrtek, 10. června 2021
Čas Přednáška
9:30 Zahájení konference
9:35 Letem světem elektronické identifikace
Jiří Peterka | člen rady ČTÚ Rychlé seznámení se základními pojmy a principy z oblasti elektronické identifikace: proč vzniklo rozdělení na poskytovatele identity a poskytovatele služeb, jak funguje přímý a nepřímý model elektronické identifikace, a jak se na celou problematiku dívá zákon č. 250/2017 Sb. o elektronické identifikaci. Kdo jsou kvalifikovaní správci a kvalifikovaní poskytovatelé, co jsou kvalifikované systémy a (kvalifikované) prostředky elektronické identifikace, a jaká je role národního bodu.
10:00 Novinky ve službě mojeID
Jaromír Talíř | CZ.NIC Obsahem prezentace je souhrn novinek ve službě mojeID za poslední půlrok včetně informací z procesu akreditace služby jako kvalifikovaného systému elektrické identifikace, aktuálních statistik a plánů do budoucna.
10:25 Aplikace služby mojeID
Petr Dvořák | Wultra Představení technického řešení aplikace mojeID.
10:50 Přestávka
11:20 Elektronická identita v džungli paragrafů
Jaromír Novák | CZ.NIC Stručné představení právního zakotvení elektronické identity v České republice a překážek, které mojeID musí překonávat při své cestě mezi kvalifikované systémy elektronické identifikace.
11:45 Nařízení eIDAS – přítomnost a budoucnost
Filip Bílek | MVČR Prezentace bude zaměřena na aktuální stav a zkušenosti s implementací nařízení eIDAS a také na plánovanou revizi tohoto nařízení.
12:10 Využití elektronické identity v registru domén
Jaromír Talíř | CZ.NIC Obsahem prezentace bude přehled případů užití mojeID v registru domén, zapojení registrátorů a informace o mezinárodní spolupráci doménových registrů v této oblasti.
12:35 Přestávka
13:35 20 minut zařizování a zbytek dne volno – plné využití mojeID v praxi
Hana Petříková | CZ.NIC Na konkrétních příkladech služeb veřejné správy i soukromého sektoru si ukážeme, jak mojeID dokáže svým uživatelům usnadnit život. Během 20 minut se podíváme na stav bodového konta řidiče, zjistíme z katastru nemovitostí neveřejné informace, zkontrolujeme všechny své domény z jednoho místa, zvýšíme svou šanci na získání práce a možná stihneme i něco dalšího.
14:00 Jak zavést mojeID? Přehled naší B2B podpory
Ondřej Písek | CZ.NIC Bude doplněno.
14:15 iD Brána a elektronický podpis
Michal Bočan a Pavel Šembera | iD Brána – ezconvey.cz Jak podepsat dokument elektronicky pomocí mojeID? Řešení pro firmy i veřejný sektor.
14:30 Jak e-shopy na FastCentriku ověřují věk skrze MojeID
Pavel Macháček | Netdirect Využití mojeID k ověření věku 18 let a více v e-shopech prodávajících alkohol a kuřácké potřeby.
14:45 MojeID a knihovny
Petr Žabička | Moravská zemská knihovna Problematika registrace a autentizace uživatelů v prostředí českých knihoven a obecně role mojeID v knihovnách.
15:00 Portál občana s mojeID
Michal Dvořák, Jaromír Látal | Datron Portál občana vytváří jednoduchou a intuitivní platformu pro komunikaci občana s veřejnou správou a pomáhá tak přesunout eGovernment z prostředí podatelen úřadů do domácího prostředí. Pro tuto komunikaci disponuje různými životními situacemi, doplněnými o popis, elektronický formulář, úřední hodiny, kontakty na odpovědné osoby a případně možnost se objednat na přepážku. Elektronické identity (mojeID a jiné) umožňují občanovi navázat ověřenou a bezpečnou komunikaci se systémy úřadu a umožnit mu řešení životních situací z pohodlí „domova“. Občan má také díky portálů možnost získat elektronické podání s předvyplněnými osobními údaji, vidět historii svých podání, které uskutečnil osobně na podatelně nebo elektronicky nebo získat přehled o svých závazcích a případně zaplatit ty neuhrazené.
15:15 Konec konference

Zdarma