INSPO 2019 - Moderní IT ve službách lidí s handicapem

19. ročník konference INSPO 2019 představí nejmodernější informační technologie, které usnadňují život lidem s různým zdravotním postižením. Akce se koná 30. 3. 2019 v Kongresovém centru v Praze, moderátor Daniel Stach, generálním partnerem je již pošesté Nadace Vodafone.

Konference INSPO 2019 bude pokračovat ve své dlouholeté tradici a představí inovace pro lidi, kterým komplikuje život vrozená vada nebo nehoda.

Společnost Vodafone dlouhodobě bourá bariéry mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci se specifickými potřebami. V nabídce má společnost i pozice, které mohou takoví lidé vykonávat, stačí mít potřebnou kvalifikaci a ucházet se o pracovní pozici.

Vodafone osobám se specifickými potřebami vychází vstříc například bezbariérovým přístupem na pracoviště, klouzavou pracovní dobou či možností home office.

Všechny výhody představí na INSPO konferenci přímo specialisti HR a nabídnou i poradnu - co očekávat při pohovoru, jak se na něj připravit a proč se nebát oslovit velké zaměstnavatele.

Handbike trenažér s rozšířenou realitou

První z letošních novinek je handbike trenažér s rozšířenou realitou. Tato česká pomůcka je světový unikát, který navrhli vozíčkáři pro vozíčkáře.

Rozšířená realita vyvolává pocit jízdy po skutečné trati. Kromě toho, že je kolo ovládané rukama ideální nástroj pro sportovní trénink, při kterém si majitelé užijí zábavu, může sloužit i pro domácí sebeterapii.

Zároveň bude k vidění i další speciální dopravní prostředek - vozík Freee. Ten využívá samobalancující technologii, díky které nemají vozíčkáři problém cestovat ani v náročných terénech.

Umělá inteligence pro život bez bariér

Společnost Microsoft představí svůj program Umělá inteligence pro život bez bariér. Pětiletý grantový program ve výši 25 milionů dolarů je určen neziskovým organizacím, vývojářům, vědcům a vynálezcům, kteří usilují o posílení lidských schopností s využitím umělé inteligence.

Smyslem grantu je zvýšení potenciálu postižených na pracovním trhu, zlepšení jejich každodenního života a zkvalitnění komunikačních nástrojů pro lidi, bez ohledu na to, jak slyší, mluví nebo píší.

Platforma Deaf Travel

Nejen o zkvalitnění domácího prostředí, ale také o zážitcích je další ročník konference INSPO. Například online platforma Deaf Travel je unikátním nástrojem pro návštěvu památek a jiných turistických atrakcí prostřednictvím videí ve znakovém jazyce.

I ti, kteří by si kvůli svému postižení nemohli cestování naplno užít nebo dokonce vůbec dovolit, mají nyní možnost zažít kulturu bez jakýchkoliv komunikačních bariér.

Oční komunikátor

K řadě alternativních způsobů ovládání počítače a dalších zařízení, které již byly v minulosti na konferenci představeny, přibude oční komunikátor - skener.

To je senzor z dílny českých vývojářů, který kromě již zmíněných funkcí slouží také k hraní her a k podpoře alternativní komunikace.

Zařízení je ideálním pomocníkem pro lidi po ochrnutí celého těla nebo ztrátě schopnosti mluvit.

Chytrá asistence

Společnost Benetronic letos představuje nový koncept Chytrá asistence, který s využitím umělé inteligence zvýší samostatnost a nezávislost klientů a celkově zlepší jejich kvalitu života.

Jednoduchým vyfocením technického zařízení v místnosti (televize, světlo) dojde k automatickému nastavení inteligentní kompenzační pomůcky (MouthMouse), a pak je možné toto zařízení ovládat dechem, dotykem, pohybem ústy, hlasem či kombinací těchto způsobů.

Zdarma