Brněnský červnový Missing Maps mapathon

  OpenStreetMap

Devátý Missing maps mapathon pro organizaci Lékaři bez hranic na Masarykově univerzitě

  • Máte po zkouškách? Nebo jste zrovna nějakou úspěšně zvládli? Tak pojďte slavit s námi! My slavíme dvouleté výročí mapathonů v ČR.
  • V rámci oslav na mapathon zavítá vzácný host. Eva Bergmannová z organizace Lékařů bez hranic. Zprostředkuje nám informace přímo z míst, která my známe jen ze satelitních snímků. Využijte této příležitosti!
  • Přijďte podpořit práci Lékařů bez hranic tím, že pomůžete do otevřené mapy světa OpenStreetMap zmapovat místa, která jsou ohrožena humanitárními krizemi. Již podeváté na Masarykově univerzitě

Co se na setkání bude dít?

Na Mapathonu budeme společně podle satelitních snímků vytvářet v OpenStreetMap mapu jednoho z míst, na kterém působí Lékaři bez hranic.

Pokud nemáte zkušenosti, nevadí. Všechno se na místě naučíte a po krátkém školení už budete moci sami mapovat. Pokud máte zkušenosti, tím lépe. Budeme pracovat ve třech skupinách:

  • Skupina začátečníků bude při školení získávat první zkušenosti s editací OpenStreetMap
  • Zkušenější mapéři se budou mít možnost naučit program JOSM – volně dostupný pokročilý editor pro OpenStreetMap.
  • Ti, kteří už umí alespoň základy JOSM, se mohou vyškolit na validátory, kteří kontrolují výsledky práce dalších mapérů. Vyškolení co největšího počtu validátorů je aktuálně ten nejdůležitější úkol mapathonů po celém světě. Jsou nedostatkoví a vážení, tak se přidejte.

Samozřejmě, zváni jsou i zkušení uživatelé, kteří už žádné školení nepotřebují a chtějí jen nerušeně mapovat.

Co potřebujete?

Není potřeba mít předchozí zkušenosti. Veškeré nástroje jsou zdarma a open source.

Na většinu mapathonů je potřeba si vzít vlastní notebook a myš. V tomto případě však není potřeba ani to! Je připravena počítačová učebna s 20 počítači připojenými k internetu, takže se mohou zúčastnit i ti, kteří nemají vlastní notebook.

Je však výhodou přinést si vlastní notebook a k němu určitě i myš. Uživatelé s notebooky se budou připojovat do wifi sítě Masarykovy univerzity. Přihlašovací údaje pro účastníky budou připraveny.

Mám si něco připravit?

Pokud ještě nemáte účet na OpenStreetMap, vytvořte si ho zde: https://www.openstreetmap.org/user/new.

Pokud chcete být ve skupině pokročilých mapérů učících se JOSM, je nutné si přinést vlastní notebook a k němu určitě i myš. Je také vhodné mít na počítači předem nainstalován program JOSM. Je volně ke stažení na adrese https://josm.openstreetmap.de. Program vyžaduje nainstalovaný programovací jazyk Java.

Pokud chcete být ve skupině validátorů, je rovněž potřeba přinést si vlastní notebook a myš. Výhodou je již alespoň základní znalost editoru JOSM. Ideální je proto nejdříve absolvovat mapathon ve skupině JOSM a na následujícím mapathonu přejít k validátorům.

Přesné místo mapathonu: budova 5, https://www.openstreetmap.org/way/50048465, učebna Z1.

Těší se na Vás organizační tým brněnských mapathonů.

Radim, Katka, Jakub, Michal a Daniel.

 

Bližší informace: Radim Štampach (stampach@mail.muni.cz)

Zdarma