Jak fungují relační databáze (MySQL, MariaDB) - Brno

  Databáze

Proč bych se měl zúčastnit?

• zajímáš se o trendy v programování a chceš si rozšířit svoje obzory i o jiné technologie, než které využíváš
• workshop bude probíhat v malé skupině max. 20 lidí a bude tak prostor věnovat se jednotlivcům 
• pokud úspěšně absolvuješ kurz, může tě čekat nabídka práce v Seznamu
• workshop je pro účastníky zdarma
• seznámíš se s podobně zapálenými lidmi
• workshop je časově nenáročný a je skloubitelný s prací – workshop bude probíhat v pátek večer a v sobotu

Workshop proběhne v termínu 6. - 7. 10. 2017 a je určen jak začátečníkům, tak pokročilým uživatelům a nabídne zajímavá témata jak vývojářům, databázistům tak i DBA a systémovým administrátorům. I když je zaměřen na MySQL technologie, uvedeme obecné principy relačních databázových systémů. Během workshopu  probereme nejen základní teorii, ale podíváme se i na konkrétní implementační, architektonické a konfigurační detaily.

Co tě bude čekat?

Celý workshop bude rozdělen do tří sekcí:
 
22.9.2017  16 - 20 h - Databáze a enginy
Probereme základy teorie databázových struktur. Seznámíme se s forky MySQL (MySQL, MariaDB, Percona) a komponentami ekosystému. Podrobně se budeme věnovat architektuře a konfiguraci enginů MyISAM, InnoDB, MyRocks a TokuDB. Povíme si, jak konfigurujeme databáze v Seznam.cz.


23. 9. 2017 9 - 13 h - Indexování a optimalizace dotazů
Projdeme teorii a praxi indexování (využijeme znalosti architektury enginů z předchozího dne). Vysvětlíme, jak používat explain a tracking dotazů.
Nastíníme si funkci optimizeru. Ukážeme  jak interně fungují joiny, subqueries, grupování, řazení dat, temporary tabulky a jak databáze interně pracuje s různými datovými typy. Řekneme si, jak monitorovat a ladit složitější dotazy.

23. 9. 2017 14 - 18 h - Clustering, sharding a replikační mechanismy
Probereme základní teorii asynchronních a semisynchronních replikací.
Podrobněji se podíváme na virtualně synchronní replikace (hlavně na Galera replikační modul - MariaDB cluster, PXC). Ukážeme, jak stavíme clustery v Seznam.cz, jak jsme vyřešili shardování, replikaci, multimaster a zálohování.
 
Co je nutné znát před workshopem?

• měl/a bys mít alespoň základní znalost SQL a návrhu schémat relačních databází (v ideálním případě praxi s MySQL nebo MariaDB)

Přihlášení na workshop je možné do 25. 9. 2017. Prosíme vzhledem k rychlejší komunikaci ideálně o přihlášení přes email. Následně vás budeme kontaktovat s dalším postupem.

Termíny a témata dalších workshopů budou postupně upřesněny, pokud Vás zajímá, jaká témata chystáme, nechte nám na sebe email a my se Vám ozveme.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit na email kariera@firma.seznam.cz.

Zdarma