Konference COVID-ITe 2020 o IT a koronaviru

Jak se kvůli epidemii změní technologie a jejich využívání? Jakými změnami projde v době popandemické naše společnost? V rámci online konference COVID-ITe 2020 budeme společně sdílet své zkušenosti, nápady a vize budoucnosti.

Konference o internetu, technologiích a společnosti ve vztahu k epidemii COVID-19 proběhne čistě online. Sledovat ji může kdokoli zcela volně ve středu 15. dubna od 10:00 v živém streamu na kanálu Lupy na YouTube.

Řečníkům budete moci klást dotazy – ty nejzajímavější budeme vybírat z komentářů na YouTube a otázek na Twitteru (hashtag #pandemiinatruc). S keynote vystoupí iniciátor myšlenky Patrick Zandl.

ŘEČNÍCI A PROGRAM

10:00 – 10:05 Úvodní slovo

Poděkování sponzorům, organizační pokyny, slavnostní přípitek a mimo jiné čekání na opozdilce.

10:05 – 10:30 Patrick Zandl: Svět v době post-covidové

Jak společnost změní několikatýdenní intenzivní zkušenost s karanténou? Zesílený tlak na online služby, sledování a také strach, to všechno se smíchává se stávajícími problémy: nerovností, nedůvěrou a klimatickou změnou. Co z toho bude?

Patrick Zandl (@tangero): podnikatel, publicista, spisovatel, Pirát. Momentálně pracuje v R&D Průša Research a angažuje se v iniciativě COVID19CZ

10:30 – 11:00 Stanislav Mihulka: Bude postcovidová budoucnost biotech?

Vztah veřejnosti ke genetice a biotechnologiím nebyl nijak moc vřelý. O hoaxech ani nemluvě. Pandemie ale ukazuje, k čemu jsou tyhle věci dobré. Vědci vystopovali původ viru, prokázali, že nejde o zbraň ani marťana, pomohli první linii a nastoupili do laboratoří testovat. Zároveň na spoustě míst světa vyvíjejí léky, léčebné postupy a hlavně vakcíny, které jsou naší nejlepší šancí. Tuhle krizi vyřeší globálně propojený svět a pokročilá genetika, biotechnologie, stejně jako umělé inteligence a nanotechnologie. Lidé by je za to mohli vzít na milost. Do budoucna budeme tyto technologie potřebovat ještě víc.

Stanislav Mihulka (@mihulkas): biolog, šéfredaktor popularizačního webu Osel.cz

11:00 – 11:20 Honza Slavík: Jak postavit za 24 hodin Linku 1212 a (ne)setkat se s pochopením úřadů

Ok, postavili jsme v rekordním čase klíčovou část infrastruktury státu, ale co s tím dál? Jak využít zkušenosti, které jsme získali? Stačí jednou za čas udělat hackaton? Nebo máme věřit na příchod digitálního spasitele, co to za nás prostě zařídí? A kdy, za jakých okolností bude konečně česká společnost digitální? Moc otázek a málo odpovědí, budu se jen zamýšlet z pohledu toho co jsem během pár týdnů zažil, viděl, slyšel a hlavně přežil.

Honza Slavík (@honza_slavik): Business designer, Project manager, Mentor, Lecturer, Advisor, angažuje se v iniciativě COVID19CZ.

11:20 – 11:30 Coffee Break (sponzoruje VašeLednička.cz a JdiSeDoNíPodívat.com)

11:30 – 11:50 Jan Klesla: Hackni krizi, aneb jak se rodí (státní) hackathon

Už jste slyšeli, že by se úředníci rozhodli něco hacknout? Během pouhých několika dnů se daly dohromady největší IT korporace, dlouhá řada mentorů, vědců, byznysmenů a dalších podporovatelů. A především několik státních úřadů, aby stvořili to samé, co zvládli v Německu, či Estonsku. S jediným cílem – podpořit komunitu, dát jí zdroje, pomoci napojit na ta správná místa ve státní správě i kdekoliv jinde a dokonce rychle přispět i finančně. Ne, nešlo to všechno úplně jednoduše, ale hackthecrisis.cz se na ostro rozjelo před Velikonocemi. A po nich už budeme mít první výsledky!

Jan Klesla (@janklesla): bývalý novinář, dnes národní koordinátor pro evropská AI centra na ministerstvu průmyslu a obchodu

11:50 – 12:10 Michal Vaner: Karanténa čili Introvertova pomsta

Společnost před virem byla spíše optimalizovaná pro extroverty. Introverti se do jisté míry přizpůsobovali (kdyby to chtěli řešit, museli by mluvit s jinými lidmi). Nástupem opatření jako je social distancing a celostátní karanténa se situace najednou otočila. Slýcháme ohlasy od „Já už social distancing praktikuji 20 let“ až po zoufalé volání o pomoc při ztrácení zbytků zdravého rozumu. Zamysleme se maličko nad tímto kontrastem, jak jsme se sem dostali a jestli se z toho můžeme jako společnost poučit. Tedy, jestli to introvertům, kromě malého zadostiučinění, dá šanci lépe vysvětlit svým extrovertním kolegům co obnáší žít ve světě optimalizovaném pro tu druhou povahu, získat trochu pochopení a situaci po návratu do normálu nějakým způsobem vyvážit.

Michal Vaner (@MichalVaner): software engineer ve firmě Avast

12:10 – 13:00 Oběd (sponzoruje VašeLednička.cz a JdiSeDoNíPodívat.com)

13:00 – 13:20 Vojtěch Komenda: Jak mobilní apka eRouška nahradí látkové roušky?
Právě spuštěná mobilní aplikace eRouška zjistí, koho mohl nakažený člověk ohrozit a to bez zbytečného šmírování. Proč ji považujeme za tak důležitou součást boje s nákazou, jak funguje a jak spoluvytváří koncept Chytré karantény?

13:20 – 13:40 Prostor na dotazy

13:40 – 14:10 Petr Bartoš: Chytrá karanténa očima jejího spolutvůrce

O Chytré karanténě zatím mluví především ti ostatní,. Proč funguje tak, jak funguje a jak vlastně funguje, o tom bude povídat jeden z jejích tvůrců.

Petr Bartoš (@petrbartos): podnikatel, spoluzakladatel Slevomatu či DámeJídlo.cz, angažuje se v iniciativě COVID19CZ

14:10 – 14:20 Prostor na dotazy

14:20 – 14:50 Petr Murmak: Jak se dají hrát deskové hry s přáteli v době COVIDové

Jak se dají hrát deskové hry online? Jaké platformy již existovaly a co lidé rychle kreativně vymýšlejí? Jak to ovlivňuje vydavatele a jak se ti přizpůsobují vzniklé situaci? A co teprve malí prodejci, co mají vlastní obchůdek s hernou, co ti? Co se stane s herními akcemi, kam se sjíždí desítky tisíc hráčů?

Petr Murmak (@mumry): CEO Czech Games Edition

14:50 Prostor na dotazy

15:00 Slavnostní ukončení konference