GDG Olomouc: Workshop vývoje pro hlasové asistenty s Actions on Google

  Google

V zahraničí je velká poptávka po lidech, kteří umí pracovat s hlasovým ovládáním a je jen otázkou času, kdy tento trend dorazí i k nám. Buď mezi prvními, kdo bude mít hlasového asistenta v malíku a přijď se naučit, jak zužitkovat tuto novinku v domácnosti nebo v práci. V praktické části se navíc naučíš, jak naprogramovat vlastní hlasovou aplikaci.

PRO KOHO JE KURZ URČEN:
Kurz je určen pro inovátory, kteří se zajímají o technologické novinky, jako je právě ovládání věcí lidských hlasem. Chtějí si asistenta vyzkoušet a něco i naprogramovat. Je vhodné mít základy programování (umět používat proměnné, podmínky, funkce) a nebát se mluvit anglicky (než bude asistent umět česky, musíme s ním mluvit anglicky)

ANOTACE:
V první části kurzu se seznámíš s Google Asistentem, Alexou a Siri. Na reálných příkladech si vyzkoušíš hlasové ovládání (např. se zeptáme, kolik let má manžel od Nicole Kidman, pustíme si hudbu nebo si vyzkoušíme hlasové nakupování v Amazonu). Taky si ukážeme, jak aplikace instalovat do mobilů a používat v každodenním životě. Podíváme se na konkrétní řešení od firem Starbucks, UBER, nebo to, jak se hlasem ovládají pokoje v hotelu Hilton či interaktivní recepty na vaření. Cílem první části je ukázat Ti současné možnosti, které hlas přináší, a připravit se na druhou kreativní část.

Ve druhé části využijeme získané zkušenosti. Rozdělíme se do několika skupin, ve kterých společně navrhneme a zrealizujeme vlastní hlasovou aplikaci.

Design aplikace
Pro kvalitní návrh hlasové appky si prakticky vyzkoušíš jednotlivé kroky UI designu (brand identity, vlastnosti & charakteristiky, jazyk a styl konverzace, persony). Následovat bude příprava konverzačních stromů, ze kterých vznikne zadání pro naši realizaci.

Sestavení aplikace
Realizovat vybranou aplikaci budeš pro Google Assistenta. Budeš k tomu potřebovat jen Gmail účet. Seznámíš se s prostředím Dialogflow, které pomocí umělé inteligence tvoří jádro aplikace. Pokročilejší účastnice si vyzkouší napsat vlastní "javascript kód" pomocí knihovny Actions on Google a Dialogflow, podíváme se i na propojení s Firebase.

Cílem druhé části je si odnést vlastní appku do "hlasového asistenta", se kterou se budeš moci pochlubit ostatním.

PŘEDPOKLADY:
Protože asistenti (zatím) umí jen anglicky, tak i my s nimi budeme konverzovat v angličtině. Základy konverzační angličtiny se určitě budou hodit.

Pro vlastní sestavení appky Ti budou stačit základy programování (vědět, co jsou funkce a používat podmínky a proměnné). Plnou funkcionalitu aplikace si ovšem více užiješ, když budeš mít znalosti JavaScriptu.

VÝSLEDEK:
Přehled v hlasových asistentech
Osobní zkušenosti s aplikacemi
Znalost principů UI designu hlasových aplikací
Znalost a osobní zkušenost s tvorbou v prostředí Dialogflow, Actions on Google, Firebase
Tento kurz Ti poskytne silný základ a vědomosti pro tvorbu jakýchkoliv hlasových aplikací. A po takových lidech je už dnes velká poptávka.

=====

Díky coworkingovému centru Vault 42 se opět sejdeme v jeho prostorech. Partner akce je GUG.cz, komunitní organizace zastřešující GDG skupiny po celé republice.

Účast je zdarma, je však nutné se registrovat na: https://forms.gle/Kmas41n85DnNrBMo9

Událost je také na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1358482250942446/

Zdarma