Developer Day 2019

  Frontend   PHP

3. ročník vysočinské vývojářské konference zaměřené (dnes už ne výhradně) na PHP a frontend. Po skvělém prvním a druhém ročníku vykopáváme 19. října Developer Day s pořadovým číslem tři! Letošní rok se můžeš těšit jak na známé, tak nové tváře z Vysočiny i celé ČR. Čeká tě 8 přednášek, jídlo a pití po celý den, oběd od pravého šéfkuchaře z Itálie. Když pán bůh dá (čti sponzor) budou i dárečky, soutěže a další hračičky. Po akci ti dáme drinky na rozjezd zadarmo a pak se přesuneme do hospůdky. Máme ale jen 55 míst, tak neotálej. Minule bylo plno dřív, než bys řekl "Continuous Integrations".

Developer Day 2019

Je vývojářská konference zaměřená především na PHP (nicméně už nikoli výhradně), které jsme prvním ročníkem položili základ v roce 2017. Postupně se stává tradicí. Unikátní je tím, že v bramborářském kraji Vysočina podobná celodenní akce pro vývojáře není a také tím, že na ní aspoň z poloviny vystupují lokální programátoři, kteří tu pracují nebo odsud pocházejí.

Z druhé části se před plátno postaví často známí vývojáři ze zbytku ČR, kteří nás nějakým způsobem baví a myslíme si, že je škoda je na tu také nemít, když pořád povídají někde kolem nás. Účastnit se samozřejmě může kdokoli, třeba v minulém roce (jste fakt blázni) jste dorazili mimo jiné z Prahy, Brna, Liberce, Ostravy, Pardubic nebo Hradce Králové. Těšíme se na vás!

Proč už není Developer Day 2019 zadarmo?

Víme, že vývojářské akce mají precends, že jsou někdy zadarmo. Realita je však taková, že to vždy někdo platí. Když ne účastníci, tak pořadatel. Dost často jsou to však jednotky i desítky sponzorů. V našem případě jsme to hlavně my, ale i tak potřebujeme vaši pomoc. Symbolické vstupné nám pomáhá snížit nákladovost akce. A hlavně nám umožňuje, abysme ji pro vás mohli dělat na úrovni hodné celodenní konference. I tak ale pochopíme, pokud ty věci kolem nechcete a nepotřebujete, proto jsou tu dva typy vstupenek.

All Inclusive vstupenka (600 Kč)

  • vstupenku na Developer Day 2019
  • kávičky, salámek, ovoce, buchtičku - prostě catering po celý den
  • oběd od pravého italského kuchaře Neapola
  • 8 nadupaných přednášek
  • pivka a víno na afterparty
  • záznamy všech přednášek se sladěnými slajdy
  • dárek na památku
  • soutěž o 2 licence na nástroje od JetBrains
  • celý den strávený s tvojí krevní skupinou

Standart vstupenka (250 Kč)

  • vstupenku na Developer Day 2019
  • 8 nadupaných přednášek
  • záznamy všech přednášek se sladěnými slajdy
  • dárek na památku
  • soutěž o 2 licence na nástroje od JetBrains
  • celý den strávený s tvojí krevní skupinou

Kdo bude mluvit? A o čem?

1. Milan Felix Šulc - ZEIT: Deploy Serverless Microservices Right Now

ZEIT Now je šikovná cloud platforma, která vám zpříjemní a usnadní život. Ukážeme si, jak si celkem snadno koupíte doménu, upravíte DNS záznamy, vytvoříte statický web a provedete deploy. A tím to nekončí, předvedeme si jak dostat PHP do cloudu, správu více jazyků v jednom monorepu a reálnou serverless službu na generování PDF/obrázků.

2. Milan Lempera a Leoš Přikryl - TypeScript bez iluzí

TypeScript je fenomén aktuálního vývoje nejen na frontendu. Prorostl JavaScript ekosystémem napříč frameworky, porazil konkurenta od Facebooku a jeho adopce stále roste. I my jsme ho vyzkoušeli v projektech s Reactem i Angularem. Zkusili jsme velmi striktní i benevolentní konfigurace, zažili jsme příjemná i méně příjemná překvapení. Dnes se snažíme přistupovat k TypeScriptu racionálně - typovat kód tam, kde nám to pomáhá, a neřešit typy tam, kde je jejich režie neúměrně velká. Podělíme se o postřehy a tipy z naší TypeScriptové anabáze.

3. Ondřej Mirtes - PHPStan a generika

Generika, jak je znáte např. z Javy nebo TypeScriptu, v PHP chybí. PHPStan se je naučil simulovat alespoň v dokumentačních komentářích. Povíme si, co vlastně generika všechno umožňují, jak je začít používat, a na co všechno jsme museli myslet při implementaci – jde vlastně o programovací jazyk uvnitř programovacího jazyka.

4. Filip Procházka - Gitlab-CI: Cachovací strategie v Dockeru

Gitlab-CI umožňuje velice rychle a snadno zavést CI Pipeline do libovolného projektu, ale jak projekt roste (a jeho závislosti přibývají), build se zpomaluje. Pomalý build znamená, že váš hotfix se dostane do produkce pozdě, že vývojáři budou blokovaní čekáním na “zelenou” a buildy se začnou prodražovat i finančně. Ukážeme si techniky, jak zrychlit build v Dockeru a díky tomu i celou CI Pipeline.

5. Jiří Landsman - Funkcionální programování v jazyce F#

Lehký úvod do funkcionálního programování a proč je pro něj F# skvělá volba. Ukážu vám základy jazyka F# a jak v něm psát funkcionální aplikace.

6. Jaromír Pešout - Optimalizace databáze s pomocí indexů

Podíváme se na rozdíl mezi clustered a non-clustered key, projdeme různé typy indexů a řekneme si, kdy který použít (B-Tree vs hash) a nakousneme i unique index a full text index.

7. Michal Kandr - Regulární výrazy... a jak je používat regulérně

Všichni je znáte a určitě jste je někdy použili. Někdo s nadšením, někdo s hrůzou a někdo s Ctrl+C a Ctrl+V. Víte, co znamená "\d{2,10}" ? Určitě ano. A víte, co znamená "\b(?:(?!0)\d{2,10}(?<=9))\b' ? A víte, že to umí rekurzi? Vydáme se do temných hlubin programování, kde vás žádný framework nespasí a kde o úspěchu rozhoduje jen vaše vlastní bystrá mysl a čisté srdce...

8. Tomáš Pilař - Hromadná práce s daty v Doctrine

Na to, jak přes Doctrine vytáhnout článek i s autorem z databáze, je ukázek celá řada. Návodu pro práci s objemným množstvím dat už tolik není. Ukážeme si, jak správně hydratovat statisíce entit a neshodit při tom server. Vysvětlíme si, jak hydratace vlastně funguje a na co je potřeba myslet, ale i to, že cache není univerzální řešení pro optimalizaci špatného výkonu.

Poplatek: 250 Kč předprodej, 600 Kč na místě