Fullstack Combo: Event Driven Architecture

Fullstack Combo letos podruhé. Diskusi budeme prokládat programováním a už teď se můžete těšit na fullstack jednorožce, kteří dané technologie denně používají.

Téma: Event Driven Architecture

Způsobem komunikace jednotlivých aplikací jsme se bavili minule - GRPC, REST, GraphQL...Ale co když se ne všechno může dít synchronně? Co když víme, že některé požadavky trvají dlouho a my ani nepotřebuje hned vědět, jestli doběhly v pořádku. Asi nikdo z nás si nemyslí, že ptát se periodicky, jestli už je pro vás připravena odpověď (například vygenerovaný dokument), je dobré řešení. A tak se dostáváme k event driven architektuře, kdy aplikace komunikují pomocí událostí a zpráv (víte, jaký je v tom rozdíl?). Producent pak může takové zprávy ukládat do fronty a konzument je následně zpracovávat, až se k nim dostane. Konzumentů můžete mít samozřejmě i více, pak je ale dobré zajistit aby dva konzumenti nezpracovávají stejnou zprávu. Někdy vás jako producenta ani nezajímá, kdo si událost vyzvedne, a jestli vůbec někdo. Jenom splníte svou povinnost a vytvoříte událost. Ti nejodvážnější pak používají seznam datovaných událostí jako jediný zdroj pravdy a z nich vypočítávají aktuální stav... Event driven architektura je zejména ve světě cloudu a microservice žádaná, pojďme se o ní tedy pobavit blíž.

Peter Malina je spoluzakladatel a CTO ve společnosti FlowUp. Zodpovídá za technologické směřování a vede celý vývoj cloud native systémů. Sám říká, že je milovník automatizace, cloudových technologií a taky průkopník nových technologických řešení. Dozvíme se od něj, jak můžeme event driven architekturu využít v cloudovém prostředí, a co to znamená Event as a first-class citizen.

Jak se dají events využít při zpracování business procesů v aplikaci? Jak funguje zapojení topic exchange při automatizaci propagace změn? O tom se už příští středu pobavíme s Václavem Jurečkem (Tech Dixons). Vašek rád používá vzory a abstrakci tam, kde přináší úsporu a usnadňuje práci. Sám se považuje za dostatečně líného programátora, aby nekopíroval a využíval knihovny. Zároveň si je dobře vědom toho, že kód je otázka kompromisu a extrémy se nevyplácí. Koneckonců - 14 let v e-commerce se musí někde podepsat :-)

Celým večerem nás provede Dominik Tilp (Tech Dixons). Sám organizátor a nadšenec panelové (a vlastně jakékoliv jiné) diskuse:-) Dominik se podělí o své zkušenosti s event driven programming z pohledu JavaScript vývojáře. Ostatně, těžko budeme hledat jiný jazyk, kde jsou eventy něco tak samozřejmého

Zdarma